Konec mouchám v chovech prasat
Kromě negativního dopadu na životní pohodu (welfare) prasat, patří mouchy mezi nejvýznamnější přenašeče mnoha chorob. Mouchy mohou na všech částech svého těla přenášet mnoho patogenů a mohou tak například přenést infekci z výkalů na krmení nebo přenášet patogeny přímo mezi zvířaty. V neposlední řadě dokáže tento dvoukřídlý hmyz značně znepříjemňovat život personálu pečujícímu o zvířata.
V provozech určených pro chov prasat, našla především moucha domácí (Musca domestica) ideální prostředí, které jí poskytuje, jak dostatek potravy, tak i optimální teplotu a vlhkost vzduchu. Proto se zde tak rychle množí a dosahuje ve velice krátké době obrovské početnosti. Je navíc velmi aktivní v nadzemních prostorách, často přímo na tělech zvířat, které jí přitahují, jak svou tělesnou teplotou, tak i organickými zbytky, kterými se živý. Jakmile se moucha dostane do stádia dospělce, je problém již jasně viditelný. Je třeba si však uvědomit, že příčina vzniku problému nastává již dříve. Skrytá hrozba totiž vzniká v prostorách pod rošty. Naštěstí existuje způsob, jak tomu zamezit a vyřešit tak problém doslova ještě v zárodku. Při použití moderních biologických metod, probíhá hlavní boj právě v prostorách pod rošty.
Biologickou ochranu boje proti mouchám v chovech prasat dnes reprezentuje paradoxně taktéž druh z řádu dvoukřídlí, a to moucha s dravou larvou Ophyra aenescens. Jelikož původně pochází ze Severní Ameriky, je známá také pod názvem ,,black dump fly“. Dnes je však její výskyt rozšířen celosvětově a je dokonce chována faremně, což umožnuje její využití v zemědělství již od roku 2004. Především díky holandským odborníkům, kteří v České republice spolupracují s firmou Biocont Laboratory, se povedlo biologickou ochranu v chovech prasat, rozšířit v mnoha evropských státech. Obliba této metody neustále roste. V Holandsku je momentálně více než 250 chovů prasat, kde jsou tyto metody využívány. Ophyra aenescens se v chovech prasat využívá také v Belgii (20 farem), Francii (250 farem), Dánsku (200 farem), Německu (80 farem) a Španělsku (50 farem). Mezi další státy, kde si tato metoda zatím teprve hledá svoje místo patří například také Velká Británie, Itálie nebo právě Česká republika. Firma Biocont Laboratory ve spolupráci s holandskými odborníky a jejich produkty, umožnila využití biologické metody již v několika českých provozech chovu prasat, a i nadále úspěšně pracuje v rozvoji v této oblasti. Kromě chovů prasat nabízí biologickou ochranu proti škůdcům také v chovech dojeného skotu (již od roku 2015) a nově také v chovech masného skotu a koní. Téměř většina podniků byla s účinností biologické ochrany maximálně spokojena a firmu BIOCONT oslovila i v následujících letech.
Již po několika aplikacích převezme Ophyra aenesces dominantní roli nad populací mouchy domácí. Úspěšnost se však dá předpokládat samozřejmě za současného vynechání chemické insecticidní ochrany. Ophyra aenescens se komerčně dodává ve stádiu kukel, které se ve speciálních nádobách umísťují do částí chovů se zvýšeným výskytem obtěžujících much. Z dodaných kukel, se líhnou dospělé mouchy, které kladou vajíčka do stejných míst jako moucha domácí, z pravidla do prostorů pod rošty. Jejich larvy se tak vyvíjí ve stejných organických substrátech. Zde se využívá té znalosti, že larva mouchy Ophyra (po dosažení 3. instaru) je velice dravá a je schopna požírat larvy nežádoucích much v 1. instaru. Jedním z faktorů, který předurčuje mouchu druhu O. aenescens k tomu, aby byla úspěšným bioagens je její rozmnožovací schopnost. Jedna samice může mýt více jak 300 potomků v první generaci. Také má poměrně rychlý vývoj a při 26 °C se jedna generace vyvine za 14 dnů.
Přestože, larvám O. aenescens se pro jejich dravý způsob života a uzpůsobení čelistí se silnými kusadly, přezdívá,,maggot killer“ (,,larva zabiják“), jsou dospělci považovány za upřednostňovatele rostlinné stravy. Na Základě utvoření ústního aparátu dospělců, se usuzuje, že pokud nemají v uzavřeném vnitřním prostoru možnost vyhledat jejich přirozenou rostlinou potravu, jsou schopni přežívat na různých rozpuštěných látkách a mikroorganismech, které jim dané prostředí nabízí a přijímat je v tekutém stavu. Výzkumy prokázaly, že jsou mnohem méně aktivnější než mouchy domácí a vyhledávají spíše stinná místa. Tyto jejich vlastnosti společně se způsobem potravy vlastě vysvětlují, proč nesedají na zvířata a neobtěžují ani svým poletováním v prostoru, na rozdíl od nežádoucí mouchy domácí. Výzkumy také ukázaly dlouhověkost samičích jedinců a vysokou reprodukční schopnost.
Pro posílení činnosti O.aenescens v chovech prasat, využívá firma Biocont Laboratory ještě dravého roztoče Macrocheles robustullus, který se živí především vajíčky a larvami v 1.a 2. instaru mouchy domácí. Tito draví roztoči se i v chovech prasat dovedou velice dobře adaptovat, a díky jejich vysoké reprodukční schopnosti a životaschopnosti, není potřeba opakovat jejich aplikaci příliš často. Jeho vývoj od vajíčka až po dospělce trvá pří teplotě 25 ºC 10 až 13 dní. Jedná se o středně velkého roztoče (1 mm) světle hnědé barvy, který aktivně vyhledává potravu v místech pod rošty, kde soustředí svou pozornost a stejně jako je tomu u O. aenescens, nijak neobtěžuje chovaná prasata.
Výhody biologické ochrany
Principy biologických metod jsou již téměř 20 let běžně využívány v západní Evropě, Americe i Africe a jdou ruku v ruce s trendy moderního zemědělství. Právě proto, se na území Evropské unie očekává stále větší podpora využívání těchto produktů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, zvířatům, ale i zaměstnancům zemědělských podniků. Již dnes lze využít četných dotací na tento způsob ochrany ze státních i evropských fondů. Navíc v případě využití biologické metody nehrozí snížení účinnosti v podobě vzniku rezistence, tak jak tomu je u řady chemických látek. Při dodržení základních pravidel vykazuje biologická ochrana vysokou účinnost.