Menu Zavřeno

Článek do časopisu Farmář

Úspěšný boj proti mouchám začíná u těch nejmladších a nejzranitelnějších

Především ve vlhkých a teplých měsících se stáje stávají vhodným místem pro výskyt létavého hmyzu, zejména much, které se řadí mezi nejvýznamnější přenašeče mnoha chorob a mají negativní dopad na životní pohodu zvířat tím, že způsobují značný diskomfort. Nekontrolované přemnožení much, tak může pro celkový management chovu znamenat významné snížení užitkovosti a celkového zdraví stáda.

Nejmladší kategorie chovaných zvířat jsou na různá onemocnění náchylnější než dospělá zvířata, a proto je třeba začít s ochranou proti hmyzu právě tam a doslova od první chvíle. Právě narozená telata či selata, jsou z počátku života příliš slabá, aby se dokázala otravným mouchám bránit mechanickými pohyby těla nebo změnou místa, kde odpočívají. Imunitní systém mláďat také není ještě zcela vyvinut a teprve nastává přechod k aktivní imunitě. Faktory jako jsou změna krmení, ustájení nebo špatná hygiena prostředí a přemíra výskytu otravných much, jsou důležité a budou se projevovat po celý další život daného zvířete. Nejčastěji se v chovech skotu a prasat vyskytují druhy jako je moucha domácí (Musca domestica), bodalka stájová (Stomoxys calcitrans) nebo také moucha dobytčí (Musca autumnalis). Tyto druhy jsou pak významným přenašečem nemocí jako je například letní mastitida, infekční bovinní kerotokonjunktivida, infekce E.coli, infekce BHV1 a mnoho dalších infekcí a parazitóz.

Individuální boxy pro telata, porodny, odstavy a předvýkrmy selat jsou zároveň místem, kde mouchy kladou svá vajíčka, a veškerý problém vzniká právě tam. Z toho vychází systém biologické ochrany, který hubí mouchy ještě dříve, než se narodí a zároveň působí na místa, kde mouchy znamenají největší problém, a to u mláďat. Na rozdíl od známější chemické metody, tak pouze ,,požár“ nehasí , nýbrž zabraňuje již jeho vzniku. Navíc je daleko šetrnější k životnímu prostředí, zvířatům a v neposlední řadě také k zaměstnancům. Největší výhodou je, že na tento systém se nikdy nevyvine resistence, jako je tomu v případě častému využívání chemických prostředků. Využívá totiž sílu působení přirozených nepřátel much a dalšího nežádoucího hmyzu. Využívané druhy na mouchách parazitují a tím významně snižují jejich populační růst, zároveň jsou na nich závislí a proto, ihned jak na podzim zmizí mouchy, zmizí i jejich antagonisté. Využívají se dobře známé a ozkoušené druhy, mezi které se řadí draví roztoči (likvidují vajíčka a larvy v prvním stádiu), parazitické vosičky (parazitují na kuklách), laboratorní mouchy jejichž dravé larvy likvidují larvy much domácích a bodalek stájových a jako doplněk speciální lapáky (na dospělce). Biologická ochrana tak působí na všechny stádia vývoje od vajíčka až po dospělce. Obliba této přirozené ochrany mezi českými chovateli stále roste a zároveň se jedná i o evropský trend. Díky tomu je biologická ochrana podpořena několika dotačními tituly a již v brzké budoucnosti dost možná tento přírodě bližší, a přitom velice účinný systém ochrany proti mouchám zcela převládne. Mouchy nejsou pouze problémem léta a vysokých teplot, ale také podmínek chovu, tedy managementu prostředí. Na tento fakt reaguje firma Biocont Laboratory, která díky zkušenostem z českého i zahraničního prostředí dovede nastavit biologickou ochranu do různých podmínek a velikostí chovů. Zde je potřeba zdůraznit, že absolutně nejlepších výsledků dosahuje biologická ochrana právě v těch největších chovech. Množství potřebného biologického materiálu a frekvence aplikací musí být vždy nastaveny individuálně pro každý chov. Pro správnou funkčnost je třeba zajistit také kvalitní materiál, skladování a přepravu využívaných bioagens. Díky nizozemským odborníkům, kteří spolupracují s firmou Biocont Laboratory, se již podařilo biologickou ochranu zavést úspěšně na mnoha českých farmách, přičemž zájem a spokojenost mezi českými farmáři stále roste. Nejvíce však kvalitní ochranu proti mouchám ocení právě mláďata, která tak mohou být účinně ochráněna před útoky dotěrných much a díky tomu bude i jejich vývoj správně nastartován. To následně jistě ocení i sami chovatelé při hodnocení užitkovosti takových zvířat v dospělosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.